CGTN: Chiny angażują się w budowanie społeczności Globalnego Południa ze wspólną przyszłością

PEKIN, 18 września 2023 r. /PRNewswire/ — Mieszkańcy Hawany wyrażają nadzieję, że Szczyt Grupy 77 (G77) z udziałem Chin będzie stanowić siłę napędową do jeszcze ściślejszej współpracy między rozwijającymi się krajami.

„Rozwijające się kraje muszą kontynuować ścieżkę rozwoju, zwalczać ubóstwo i radzić sobie z innymi problemami, które ich dotykają” – powiedział architekt Eddy Regueiro w rozmowie z CGTN przed wydarzeniem, które odbyło się w miniony piątek i sobotę w stolicy Kuby.

„Mam nadzieję, że uczestnicy Szczytu skupią się na sposobach osiągnięcia zrównoważonego rozwoju przy użyciu nauki i technologii, aby wskazywać bardziej innowacyjne sposoby promowania wzrostu rozwijających się krajów” – powiedziała studentka socjologii Samantha Ross.

Oczekiwania te znalazły odzwierciedlenie w przyjętej w sobotę Deklaracji Hawańskiej, w której podkreślono rolę nauki i technologii oraz wezwano do tworzenia otwartego, sprawiedliwego, inkluzywnego i niedyskryminującego środowiska dla rozwoju naukowego i technologicznego.

Złożona ze 134 rozwijających się krajów grupa G77 zakończyła Szczyt w Hawanie 16 września, ogłaszając tę datę Dniem Nauki, Technologii i Innowacji na Globalnym Południu.

Niwelowanie przepaści cyfrowej

Podczas Szczytu Li Xi, specjalny przedstawiciel prezydenta Chin Xi Jinpinga, a także członek Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh), wezwał wszystkie kraje do równego korzystania z dywidend cyfrowych i powiedział, że żaden rozwijający się kraj nie powinien pozostać w tyle ani być pomijany w procesach rozwoju nowych technologii i przemysłu.

Przemawiając na XVII Szczycie Grupy 20 w indonezyjskim Bali w listopadzie ubiegłego roku, prezydent Xi Jinping powiedział, że ważne jest zniwelowanie przepaści cyfrowej. Xi podkreślił przy tym, że kraje powinny wspólnie promować łączność w erze cyfrowej i podejmować skuteczne środki w celu promowania umiejętności cyfrowych i ogólnych umiejętności dostępnych dla wszystkich.

Chiński prezydent powiedział, że szczególnie ważne jest, aby pomóc rozwijającym się krajom i grupom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji w dostosowaniu się do transformacji cyfrowej i dążeniach do zniwelowania przepaści cyfrowej.

Jeszcze w marcu wiceminister ds. handlu Chen Chunjiang stwierdził, że aby zniwelować przepaść cyfrową, Chiny ustanowiły mechanizm współpracy w ramach Cyfrowego Jedwabnego Szlaku z 17 krajami, a także zaawansowany mechanizm dwustronnej współpracy w zakresie e-handlu w ramach Jedwabnego Szlaku z 29 krajami

Przemawiając podczas Szczytu, przewodniczący Unii Afrykańskiej i prezydent Komorów Azali Assoumani wyraził uznanie dla wysiłków Chin na rzecz promowania globalnego rozwoju gospodarczego poprzez współpracę cyfrową, wskazując, że jest ona ważną częścią Inicjatywy Pasa i Drogi.

Promowanie współpracy na linii Południe-Południe

Li Xi podkreślił również, że współpraca na linii Południe-Południe jest zawsze priorytetem we współpracy Chin z innymi krajami.

„Chiny są największym spośród rozwijających się krajów na świecie. Bez względu na to, jaki etap rozwoju osiągną, zawsze będą częścią rozwijającego się świata i członkiem Globalnego Południa” – powiedział.

Podczas sierpniowego spotkania BRICS-Africa Outreach and BRICS Plus Dialogue w Johannesburgu, prezydent Xi Jinping ogłosił, że Chiny utworzyły Globalny Fundusz Rozwoju i Współpracy Południe-Południe o łącznej wartości 4 miliardów dolarów, a chińskie instytucje finansowe wkrótce utworzą specjalny fundusz w wysokości 10 miliardów dolarów przeznaczony na realizację Globalnej Inicjatywy Rozwoju (GDI).

Premier Dżibuti Abdoulkader Kamil Mohamed powiedział, że współpraca na linii Południe-Południe jest ważnym sposobem promowania solidarności, a także pochwalił GDI wskazując, że podczas Szczytu podjęto szereg pomyślnych inicjatyw w zakresie współpracy na Globalnym Południu.

„Kiedy dwie współpracujące strony mają ten sam tok myślenia, mogą przeciąć metal ze zdwojoną siłą” – Li Xi nawiązał do chińskiego powiedzenia, nawołując członków G77 i Chiny do promowania współpracy w obszarach bezpieczeństwa żywności, łagodzenia ubóstwa, industrializacji, zielonego rozwoju, technologii cyfrowej i sztucznej inteligencji.

Globalna reforma samorządności

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w piątek członków G77 i Chiny do obrony wielostronnego systemu zakorzenionego w równości, który zapewnia korzyści całej ludzkości, a nie tylko uprzywilejowanym grupom.

Nauka, technologia i innowacje mogą promować solidarność i rozwiązywać wspólne problemy, jednak obecnie „często podsycają nierówności i utrwalają podziały” – zauważył Guterres.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało w minioną środę propozycję reformy i rozwoju globalnego zarządzania, przedstawiając stanowisko i propozycje Chin w kluczowych obszarach globalnego zarządzania.

W kwestii rozwoju naukowego Chiny podkreśliły, że postęp naukowy i technologiczny powinien przynosić korzyści całej ludzkości, a nie stawać się środkiem ograniczania i powstrzymywania rozwoju innych krajów.

W propozycji podkreślono, że rozwijające się kraje powinny w pełni korzystać z prawa do pokojowego wykorzystania nauki i technologii, aby ułatwić realizację celów zrównoważonego rozwoju i skutecznie reagować na zagrożenia dla bezpieczeństwa związane z rozwojem naukowym i technologicznym.

Chiny zwiększą skalę międzynarodowej wymiany i współpracy w dziedzinie nauki i technologii w oparciu o zasadę większej otwartości i rozszerzone działania, a także będą współpracować z innymi krajami w celu wspierania otwartego, uczciwego, sprawiedliwego i niedyskryminującego środowiska dla rozwoju nauki i technologii oraz promowania wzajemnych i wspólnych korzyści.

https://news.cgtn.com/news/2023-09-18/China-to-build-a-Global-South-community-with-a-shared-future–1nb5bQsqY9O/index.html

SOURCE CGTN

Source Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here