CGTN: Čína na globálním finančním summitu přislíbila praktickou podporu rozvojovým zemím

PEKING, 24. června 2023 /PRNewswire/ — Čínský premiér Li Čchiang v pátek na závěrečném ceremoniálu summitu o novém globálním finančním paktu v Paříži prohlásil, že Čína bude i nadále podnikat praktické kroky na podporu svých rozvojových zemí.

Cílem setkání, které navrhl francouzský prezident Emmanuel Macron na summitu G20 na Bali v listopadu loňského roku, bylo prozkoumat současný stav a vyhlídky opatření v oblasti klimatu a reformy mezinárodního finančního systému.

Závěrečného ceremoniálu se zúčastnilo více než 60 hlav států, vlád a mezinárodních organizací, včetně brazilského prezidenta Luize Inacia Luly da Silvy, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy a pákistánského premiéra Shehbaze Sharifa.

Opatření v oblasti změny klimatu

Vedoucí představitelé, kteří se zúčastnili summitu, vyzvali ke společnému úsilí v boji proti změně klimatu, ochraně biologické rozmanitosti, řešení dluhových problémů rozvojových zemí a podpoře udržitelného rozvoje na celém světě.

Bohaté státy dokončily opožděný závazek financování opatření v oblasti klimatu ve výši 100 miliard dolarů pro rozvojové země a vytvořily fond pro biologickou rozmanitost a ochranu lesů, uvedl v pátek Macron.

Čína aktivně podporuje přechod na zelenou a nízkouhlíkovou energetiku a zároveň se zodpovědně podílí na podpoře globálního energetického přechodu a řešení změny klimatu, uvedl Li ve čtvrtek když hovořil o energetickém přechodu.

Dodal, že Čína je ochotna spolupracovat s ostatními zeměmi a dodržovat zásady vzájemné výhodnosti a oboustranně výhodné spolupráce, přičemž hlavní hnací silou jsou technologické inovace, s cílem podpořit vytvoření globálního partnerství v oblasti čisté energie a společně vybudovat čistý a krásný svět.

Reforma finančního systému

Ve svém závěrečném projevu Macron uvedl, že existuje shoda na reformě globálních finančních institucí, jako je Světová banka a Mezinárodní měnový fond, které by měly být “efektivnější, spravedlivější a lépe přizpůsobené dnešnímu světu”.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres varoval, že současný globální finanční systém prohlubuje nerovnosti a upírá nejchudším zemím úvěry a dluhovou podporu, kterou potřebují a zaslouží si.

“Po téměř 80 letech je globální finanční architektura zastaralá, nefunkční a nespravedlivá. Není již schopna uspokojit potřeby světa 21. století: multipolárního světa, který se vyznačuje hluboce integrovanými ekonomikami a finančními trhy, ale také geopolitickým napětím a rostoucími systémovými riziky.”

Li rovněž vyzval finanční orgány, aby dokončily nové kolo reformy týkající se kvót a hlasovacích práv a posílily hlas rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí.

Čína společně s mezinárodním společenstvím prosazuje liberalizaci a usnadnění obchodu a investic a staví se proti protekcionismu, oddělování a narušování dodavatelských řetězců v jakékoli podobě, dodal Li.

Čínský premiér si pro svou první zahraniční cestu od nástupu do funkce vybral Evropu a Macronovi řekl, že Čína a Evropa mají své silné stránky a je třeba dále posilovat spolupráci.

Čína a Evropa by se měly vyrovnat s nejistotou mezinárodní situace s ohledem na stabilitu čínsko-evropských vztahů a společně podporovat udržitelný rozvoj lidstva, uvedl na summitu.

https://news.cgtn.com/news/2023-06-23/China-pledges-support-for-developing-countries-at-financing-summit-1kSnrVnRy6s/index.html 

SOURCE CGTN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here