CGTN: Co dělá Čína pro zachování, předávání a sdílení své kultury?

PEKING, 27. září 2024 /PRNewswire/ — Fan Zaixuan, odborník na restaurování nástěnných maleb, si stále živě pamatuje okamžik, kdy v noci 31. března 1981 poprvé dorazil k jeskyním Mo-kao ve městě Tun-chuang.

„Slyšel jsem jen zvuk větrné zvonkohry z devítipatrové budovy, který byl velmi tajemný. Byl jsem tak vzrušený, že jsem celou noc nespal”.

Jeskyně Mo-kao jsou největším a nejzachovalejším nalezištěm buddhistického jeskynního umění na světě. 735 jeskyní se rozprostírá na 1700 metrů dlouhé skalní stěně a obsahuje přes 45.000 metrů čtverečních nástěnných maleb a více než 2000 polychromovaných soch.

Fan, kterému je nyní 60 let, pracuje na restaurování nástěnných maleb v jeskyních Mo-kao již více než 40 let. „Zatím jsem zrestauroval plochu, která je pravděpodobně stejně veliká jako velká jeskyně v Mo-kao,” řekl pro CGTN.

Fan ví lépe než kdokoli jiný, že restaurování starobylých uměleckých děl vyžaduje nepřetržitou a pečlivou práci z generace na generaci. Své dovednosti rozvíjel za pomoci starších restaurátorů, jako je Li Yunhe, který se nachází ve svém desátém desetiletí.

Li byl v Akademii Tun-chuang prvním restaurátorem kulturního dědictví na plný úvazek. Věnuje se mu od roku 1956.

Fan je nyní mentorem, který předává své znalosti a zkušenosti studentům. Doufá, že mladší generace bude na oplátku pokračovat v „duchu Mo-kao”.

Dai Chuan, jeden z Fanových studentů, se narodil v 90. letech 20. století. Již více než deset let se věnuje ochraně nástěnných maleb v jeskyních Mo-kao. „Jsem také ochoten učinit z dědictví tungchuangské kultury své celoživotní úsilí,” řekl Dai odhodlaně.

Čínský prezident Si Ťin-pching učinil z jeskyní Mo-kao první zastávku na své inspekční cestě v severozápadní čínské provincii Kan-su v srpnu 2019.

Tungchuangskou kulturu označil za „zářivou perlu v dlouhé řece světové civilizace a cenný historický materiál pro studium politiky, hospodářství, vojenství, kultury a umění různých etnických skupin ve starověké Číně”.

Do konce roku 2022 akademie sestavila sbírku digitálních dat o 278 jeskyních, zpracovala obrazový materiál pro 164 z nich a provedla 3D rekonstrukci 145 malovaných soch a sedmi zřícenin a zároveň dodala panoramatický prohlídkový program pro 162 jeskyní.

„Zachování kořenů”

Staré čínské přísloví říká: „Všechny věci na světě mají své zákony pro přežití a rozvoj, ale vědí, jak uchovat své kořeny.”

Prezident Si tento názor zopakoval a často zdůrazňoval význam ochrany kulturního dědictví. Je přesvědčen, že dlouhověkost čínské civilizace je dána právě tímto základním pochopením jejích kořenů. „Díky tomuto smyslu pro kořeny se čínská civilizace rozvíjí a vzkvétá dodnes.”

V posledním desetiletí Čína posílila své systémy a politiky ochrany kulturního dědictví.

 „Ke konci roku 2021 bylo v Číně 108 milionů souborů státem vlastněných movitých kulturních památek a přibližně 767.000 nemovitých.

Na seznamu světového dědictví UNESCO má Čína k dnešnímu dni zapsaných 59 památek, což ji řadí na druhé místo na světě. Na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO má 43 položek, což z ní činí zemi s největším počtem zápisů na světě.

Z iniciativy Číny, k níž se připojilo více než 20 asijských zemí, byla v roce 2023 založena Aliance pro kulturní dědictví v Asii (ACHA), která klade důraz na podporu spolupráce při zachování asijského kulturního dědictví a na dědictví a rozvoj asijských civilizací v různých podobách.

V rámci ACHA se Čína zapojila do 33 společných archeologických projektů v 19 asijských zemích a podílela se na projektech zachování 11 historických památek v šesti asijských zemích.

Zřízení ACHA je významnou součástí globální civilizační iniciativy navržené prezidentem Si, která vyzývá k respektování rozmanitosti civilizací, prosazování společných hodnot lidstva, oceňování dědictví a inovací civilizací a posilování mezinárodní výměny a spolupráce mezi lidmi.

V průběhu let se Čína dále angažovala a podnikala konkrétní kroky k harmonickému soužití různých civilizací ve světě. Země podepsala dohody o spolupráci se 157 zeměmi v oblasti kultury, kulturního dědictví a cestovního ruchu.

https://news.cgtn.com/news/2024-09-23/What-is-China-doing-to-preserve-pass-on-and-share-its-culture–1x87ZjqBig0/p.html

WANT YOUR COMPANY’S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?

icon3

440k+
Newsrooms &
Influencers

icon1

9k+
Digital Media
Outlets

icon2

270k+
Journalists
Opted In

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here