PEKING, 9. září 2023 /PRNewswire/ — Nazvaný “Na ASEAN záleží: Epicentrum růstu”, v pátek skončil v indonéské Jakartě 43. summit Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) s řadou pozitivních výsledků.
Prohloubení spolupráce mezi ASEAN a Čínou by bylo přínosem pro lidi na obou stranách, uvedl ve čtvrtek generální tajemník ASEAN Kao Kim Hourn.
Regionální hospodářská integrace
Čínský premiér Li Čchiang ve středu na 26. summitu Čína-ASEAN vyzval Čínu a země ASEAN, aby posílily propojení, prohloubily spolupráci v oblasti průmyslových a dodavatelských řetězců, usilovaly o dokončení jednání o dohodě o volném obchodu mezi Čínou a ASEAN (ACFTA) 3.0 v roce 2024 a postupně rozvíjely regionální hospodářskou integraci.
Během 26. summitu ASEAN Plus Three Li poznamenal, že v červnu letošního roku vstoupilo v plnou platnost Regionální komplexní hospodářské partnerství (RCEP), které přineslo nové příležitosti pro regionální hospodářskou integraci.
“Musíme dále využívat potenciál této dohody, posílit volný tok faktorů a rozšířit a zkvalitnit náš obchod a investice. Musíme pokročit v našem komplexním, vzájemně výhodném a vysoce kvalitním hospodářském partnerství a směřovat k integrovanému regionálnímu trhu, který bude otevřenější a živější,” uvedl.
Čína navrhla urychlit jednání o modernizaci zóny volného obchodu ASEAN-Čína 3.0 a usiluje o dokončení jednání v roce 2024, uvádí se v seznamu čínských iniciativ spolupráce pro summity související s ASEAN.
Dohoda o volném obchodu mezi Čínou a ASEAN ve verzi 3.0 přinese místním obyvatelům hmatatelné výhody, uvedl generální tajemník Centra ASEAN-Čína Shi Zhongjun a dodal, že jednostranná a protekcionistická politika, kterou prosazují některé země mimo region, má určitý dopad na spolupráci v asijsko-pacifickém regionu, včetně spolupráce mezi Čínou a ASEAN.
Spolupráce v rámci projektu Nové Hedvábné stezky (Pásmo a stezka)
Během 26. summitu Čína-ASEAN bylo vydáno společné prohlášení o vzájemně výhodné spolupráci mezi iniciativou Pásmo a stezka (BRI) a výhledem ASEAN na Indopacifik.
Čína vítá aktivní účast zemí ASEAN na třetím Fóru pro mezinárodní spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka, uvedl ve středu Li.
V rámci projektu BRI Čína a ASEAN posílily spolupráci v oblasti infrastruktury a regionální spolupráce.
Podle údajů čínských železnic odbavila čínsko-laoská železnice k 16. dubnu celkem 20,09 milionu cestujících, přičemž úsek železnice v Číně od zahájení provozu v prosinci 2021 zvládl 17,09 milionu cestujících a úsek mimo Čínu tři miliony cestujících.
Zvláštní ekonomická zóna Sihanoukville, stěžejní projekt BRI v Kambodži, se stala největší průmyslovou zónou v této jihovýchodní asijské zemi, kde se dosud nachází až 175 továren.
Výsledky plodné spolupráce
Během summitu Čína-ASEAN byla přijata řada závěrečných dokumentů, včetně společného prohlášení o prohloubení spolupráce v oblasti zemědělství mezi Čínou a ASEAN, akčního plánu pro rozvoj zeleného zemědělství mezi Čínou a ASEAN (2023-2027), iniciativy pro posílení dvoustranné spolupráce v oblasti elektronického obchodu a iniciativy pro společné provádění programu pro posílení vědy a technologií mezi Čínou a ASEAN.
Údaje čínského ministerstva obchodu ukázaly, že objem obchodu mezi Čínou a ASEAN v roce 2022 dosáhl 975,3 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 11,2 % a prudký nárůst o 120 % oproti úrovni roku 2013.
Ke konci července přesáhly kumulované obousměrné investice 380 miliard dolarů a Čína založila v ASEAN více než 6500 podniků s přímými investicemi.
V uplynulém desetiletí narůstal význam ASEAN až se v roce 2020 stal nejvýznamnějším obchodním partnerem Číny a předstihl Evropskou unii a USA.
“Při pohledu do budoucna se domnívám, že bilaterální obchod mezi ASEAN a Čínou se v příštích 20 letech zvýší třikrát a odpovídajícím způsobem se zvýší i investice,” uvedl Djauhari Oratmangun, indonéský velvyslanec v Číně.
SOURCE CGTN