Pcheng Li-jüan a manželky lídrov stredoázijských krajín navštívili historické divadlo

PEKING, 21. mája 2023 /PRNewswire/ — Pcheng Li-jüan, manželka čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, v piatok ráno pozvala prvé dámy Kirgizska a Uzbekistanu na návštevu historického divadla I-su-še v meste Si-an v severozápadnej čínskej provincii Šen-si.

Hosťami boli Aigul Žaparova, manželka kirgizského prezidenta Sadyra Žaparova, a Ziroatchon Mirzijojeva, manželka uzbeckého prezidenta Šavkata Mirzijojeva. Žaparov a Mirzijojev boli v Si-ane na samite Číny a krajín Strednej Ázie, ktorý sa skončil v piatok.

Pcheng Li-jüan najprv vzala svojich hostí do múzea operného umenia Čchin-čchiang v kultúrnej sekcii divadla I-su-še, kde si prezreli nádherné predmety súvisiace s ľudovou operou.

Zastavili sa pred nástennou maľbou a zblízka si prezreli, ako miestni hudobníci hrali spolu so svojimi rovesníkmi zo západných oblastí ešte za dynastie Tang (618-907). Oboznámili ich s obľúbenosťou operného umenia Čchin-čchiang v Číne.

Pcheng Li-jüan a jej hostia si tiež vyskúšali výrobu tieňových bábok vo výstavnej sieni a porozprávali sa s veteránmi ľudového umenia. V divadle I-su-še si pozreli predstavenie klasickej opery Čchin-čchiang. 

Opera Čchin-čchiang, žáner čínskej ľudovej opery pochádzajúci z obdobia dynastie západných Čou (1046 – 771 pred n. l.), sa naďalej rozvíja v rozsiahlej oblasti severozápadnej Číny a v roku 2006 bola zaradená na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva krajiny.

Podobne ako mnohé iné formy tradičnej čínskej opery, aj Čchin-čchiang zahŕňa spev, tanec, bojové umenie a akrobaciu. Repertoár, ktorý sa hrá v dialekte Ša-an-si, pozostáva predovšetkým zo starých príbehov a ľudových rozprávok.

Čína je pripravená posilniť kultúrne výmeny a spoluprácu s krajinami Strednej Ázie a podporovať vzájomné porozumenie a priateľstvo medzi národmi, povedala Pcheng Li-jüan.

Žaparova a Mirzijojeva uviedli, že podľa ich názoru Hodvábna cesta spojila kultúry Strednej Ázie a Číny. Očakávajú, že obe strany prehĺbia výmeny medzi národmi a vzájomné vzdelávanie.

Dlhodobé kultúrne výmeny prinášajú plodné výsledky

Za viac ako 30 rokov od nadviazania diplomatických vzťahov ľudia v Číne a krajinách Strednej Ázie obnovili tisícročné priateľstvo, dosiahli plodné výsledky v oblastiach, ako vzdelávanie, kultúra, zdravotníctvo, cestovný ruch a výmeny medzi jednotlivými krajinami a podporili mnohostranný rámec výmen medzi národmi.

Medzi Čínou a Strednou Áziou existuje 62 párov partnerských provincií, regiónov a miest. V roku 2022 Čína navrhla zorganizovať fórum priateľstva medzi národmi Číny a Strednej Ázie a prisľúbila, že do desiatich rokov zvýši počet partnerských miest v týchto piatich krajinách na 100.

Od roku 2004 založila Čína v Strednej Ázii 13 Konfuciových inštitútov a 24 Konfuciových tried, v ktorých v súčasnosti študuje viac ako 18 000 študentov.

Od roku 2010 do roku 2018 sa počet stredoázijských študentov študujúcich v Číne zvýšil z 11 930 na 29 885, pričom priemerná ročná miera rastu bola 12,33 %. Čína sa stala jednou z hlavných destinácií a preferovaných krajín pre študentov zo stredoázijských krajín pre štúdium v zahraničí. Počet stredoázijských študentov študujúcich v Číne sa po pandémii ochorenia COVID-19 rýchlo zvýšil. 

Si Ťin-pching počas svojho hlavného prejavu na piatkovom summite Číny a krajín Strednej Ázie tiež zdôraznil potrebu posilnenia dialógu medzi civilizáciami a povedal, že Čína pozýva krajiny Strednej Ázie, aby sa zapojili do programu „Kultúrna hodvábna cesta”, a že v Strednej Ázii zriadi viac centier tradičnej medicíny. 

„Urýchlime zakladanie kultúrnych centier vo svojich krajinách. Čína bude naďalej poskytovať vládne štipendiá stredoázijským krajinám a podporovať ich univerzity pri vstupe do Aliancie univerzít Hodvábnej cesty,” dodal Si Ťin-pching.

„Zabezpečíme úspech Roka kultúry a umenia národov Číny a krajín Strednej Ázie, ako aj mediálneho dialógu na vysokej úrovni medzi Čínou a Strednou Áziou. Spustíme program Kultúrne a turistické hlavné mesto Číny a Strednej Ázie a otvoríme špeciálne vlakové spojenia pre turistiku na spoznávanie kultúry v Strednej Ázii,” poznamenal Si Ťin-pching.

https://news.cgtn.com/news/2023-05-19/Peng-Liyuan-spouses-of-Central-Asian-leaders-visit-historic-theater-1jWgpWAnv8c/index.html 

SOURCE CGTN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here