Yuan Longping, ktorý bol prezývaný „otec hybridnej ryže”, pestoval v roku 1973 prvý hybridný kmeň ryže s vysokou úrodnosťou na svete. Odvtedy úroda hybridnej ryže vytvárala nové svetové rekordy, a to od 300 kg, cez 500 kg a až 700 kg na mu (asi 0,07 hektára). Úroda superhybridnej ryže Chaoyou 1000 vyvinutej Yuanovým tímom teraz presiahla 1 000 kg na mu. Pred Yuanvým výskomom bola svetová vedecká komunita presvedčená, že ryžu nemožno krížiť.
Tento obyčajný, ale skvelý človek pomohol nielen Číne, krajine s 1,4 miliardami obyvateľov, vyriešiť problém dosiahnutia potravinovej sebestačnosti, ale aj významne prispel ku globálnej potravinovej bezpečnosti.
V súčasnosti je hybridná ryža vyvinutá Yuanovým tímom zavedená pre široké použitie a skúšobné pestovanie v desiatkach krajín a regiónov po celom svete. Na Madagaskare bola úroda hybridnej ryže až o 300% vyššia ako v prípade natívnych odrôd. V Indonézii vyprodukovali viac ako dvojnásobok množstva, ktoré bežne prinášajú miestne odrody. V roku 2018 uskutočnil Yuanov tím po prvýkrát v histórii pokusy o pestovanie ryže v dubajskej púšti.
V očiach mnohých ľudí to bol vedec, ktorý neúnavne išiel za svojimi snami napriek osamelosti a ťažkostiam. Hybridné pokusy s pestovaním nie sú ľahkou úlohou. V počiatkoch svojho výskumu Yuan osobne preskúmal viac ako 14 000 ryžových klasov, kým našiel šesť prírodných samčích sterilných rastlín. Vo veku 90 rokov ešte stále robil výskum a takmer každý deň navštevoval polia, aby sledoval rast hybridnej ryže.
Yuan bol tiež benevolentným džentlmenom s neochvejným nasadením pre blaho ľudstva. Aj keď sa narodil v dobre vzdelanej rodine, bol ako mladý svedkom hladu, vďaka čomu bol odhodlaný venovať sa poľnohospodárskemu výskumu. Strávil viac ako 10 rokov pomáhaním africkým krajinám pri pestovaní hybridnej ryže a neúnavne pracoval na využití potenciálu úrody ryže po celé desaťročia. Počas posledných niekoľkých rokov svojho života sa Yuan venoval výskumu a vývoju morskej ryže. Vynaložil všetko úsilie na to, aby splnil svoje celoživotné prianie – aby mali ľudia na celom svete dostatok jedla.
Yuan Longping zanechal po svete vzácne dedičstvo v podobe malého semena ryže. „Každý je ako semeno – mali by sme sa snažiť, aby z nás vyrástli dobrí ľudia,” povedal kedysi Yuan. Tento obyčajný, ale skvelý človek stojí za pripomenutie.
Čínska mozaika
http://www.china.org.cn/video/node_7230027.htm
Yuan Longping: Zaviazaný k benevolencii a blahu ľudstva
http://www.china.org.cn/video/2021-05/25/content_77524871.htm
Video – https://mma.prnewswire.com/media/1517769/video.mp4
SOURCE China.org.cn